دوره DBA مدیریت اجرایی کلاس زبان مشهد آزمون وکالت آزمون سردفتری

آندومتریوز چیست؟

اندومتریوز با شیوع تقریبا ۱۷۶ میلیون زن مبتلا در جهان و بار مالی حدود ۱۱۰ میلیار دلار در سال، یکی از شایع ترین و پرهزینه ترین بیماری های زنان است. شیوع تقریبی اندومتریوز در بین زنان در سنین باروری حدود ۵ تا ۲۰ درصد و در زنان نابارور ۳۰ تا ۵۰ درصد برآورد شده است. همچنین از آنجا که اندومتریوز بیماری خاص زنان است، ممکن است کمتر به آن توجه شود. در ایران نیز برآورد دقیقی از شیوع اندومتریوز در دسترس نیست. با توجه به ابتلای طیف وسیعی از دختران جوان به این بیماری به نظر می رسد شیوع اندومتریوز در ایران، نسبت به جوامع غربی بالاتر و سن ابتلا به آن نیز پایین تر باشد.
حتما تا به حال این کلمه را از پزشکان و یا بستگانی که چنین مشکلی داشته اند شنیده اید. در این مقاله شما رابا مفهوم آندومتریوز آشنا کرده و سعی میکنم سوالهای احتمالی شما را در مورد این بیماری پاسخ دهم. برای درک بهتر مطلب توضیح مختصری در مورد ساختمان رحم در خانمها داده و سپس به سراغ مفهوم اصلی این بیماری خواهیم رفت. رحم از سه لایه ی سلولی تشکیل گردیده. لایه داخلی رحم آندوتر نام دارد که از سلولهایی تشکیل شده که هر ماه تحت تاثیر هورمونهای جنسی رشد کرده و سپس دچار ریزش شده و با خون قاعدگی دفع می گردند. لایه بعدی لایه میومتر نام دارد که از سلولهای عضلانی صاف تشکیل شده و  مسئول انقباضات رحم می باشد. بیرونی ترین و سومین لایه رحم سروز نام دارد که رحم از طریق آن به رباطهای نگهدارنده خود در فضای لگنی متصل می شود. و حالا برویم سراغ اصطلاح آندومتریوز. همچنان که گفتیم آندومتر فقط مختص داخل رحم بوده و در هیج جای دیگری از بدن یافت نمی گردد اما در برخی خانمها بدلایل نامشخصی بافت آندومتر در محل سایر ارگانهای لگنی- شکمی مانند تخمدان، لوله های رحمی، روده ها، رباطها و … رشد می کند. زمانیکه این بافت در هر جایی به غیر از رحم پدیدار شود، به آن بیماری اندومتریوز گفته می شود. اندومتریوز ممکن است در هر جایی از حفره لگنی دیده شود؛ به طور مثال در تخمدان ها، لوله های فالوپ، دیواره لگن، و واژن. علاوه بر این ممکن است روی مثانه، روده، و آپاندیس نیز دیده شود؛ گرچه وقوع اندومتر در این نقاط چندان معمول نیست. از آنجاییکه بافت آندونتر به هورمونهای جنسی پاسخ داده و هرماه طی روزهای قاعدگی دچار ریزش می گردد، آندومترهای نابجای شکمی- لگنی نیز هرماه دچار ریزش شده و خونریزی در آن بافت رخ خواهد داد. در این زمان خانم دچار دردهای شکمی شدید می شود. علاوه بر آن خونریزی از آندومترهای نابجا به داخل فضای بسته شکمی- لگنی باعث ایجاد مشکلات عدیده ای در این خانمها می شود. علایم شایع این بیماری دردهای لگنی قبل و در طول دوران قاعدگی و دیسمنوره (درد زمان قاعدگی)است. این درد ممکن است در برخی از افراد مبتلا بسیار شدید و ناتوان کننده، ظاهر شود. درد حین رابطه جنسی و پس از آن در هنگام دفع ادرار و مدفوع، اختلالات قاعدگی، به صورت خونریزی شدید و یا لکه بینی بین دو دوره، سقط جنین، کیست های مقاوم به درمان و ناباروری، از دیگر علائم این بیماری است.

علل ایجاد اندومتریوز
علت دقیق این بیماری هنوز ناشناخته است، اما در این رابطه فرضیاتی مطرح است که عبارتند از :
برگشت خون قاعدگی از طریق لوله های رحم به محوطه شکمی، تبدیل سایر سلول های بدن به سلول های آندومتریال، انتقال سلول های اندومتریال از طریق سیستم لنفی و عروقی و در سال های اخیر فاکتورهای زیست محیطی و آلاینده ها و علل ژنتیکی از علل اصلی این بیماری به شمار می روند.

تشخیص و درمان

تشخیص اولیه بیماری با بررسی علائم و معاینات فیزیکیتوسط پزشک امکان پذیر است. انجام سونوگرافی و بررسی علائم در تشخیص اولیه بیماری در مرحله خفیف موثر است و با انجام سونوگرافی می توان بیماری را تشخیص داد. تحقیقات اخیر نشان میدھد، احتمال سرطانی شدن بافتھای درگیر با آندومتریوز وجود دارد و این بیماری میتواند زمینهساز ابتلا به سرطان رحم شود. از این رومراجعه زودھنگام در صورت مشاھده علائم بیماری به پزشک به منظور پیشگیری از پیشرفت بیماری و درمان آن ضروری است. در خصوص درمان بیماری اندومتریوز در نوع شدید، پس از
بررسی پیشرفت بیماری، در صورتی که بیماری در مرحله حاد باشد، از روش تشخیصیلاپاراسکوپی استفاده میشود. با استفاده از جراحی لاپاراسکوپی می توان چسبندگیھای رحمی را آزاد کرد و در مراحل پیشرفتهتر با استفاده از روش IVF (لقاح خارج از رحم)اقدام به درمان کرد. مصرف قرصھای حاوی ترکیبات پروژسترون و استفاده از آمپولھای پروژسترونی که ھر ماه یکبار تزریق میشود، در توقف تخمکگذاری و کاھش رشد بافتاندومتر و در نتیجه تقلیل درد بیمار مؤثر است.

کارشناس ارشد بیماریهای زنان و زایمان

کلیه کاربران محترم استان خراسان رضوی می توانند جهت مشاوره در زمینه بیماریهای زنان، زایمان، نازایی، تنظیم خانواده، اختلالات جنسی، مشکلات بلوغ و تعیین جنسیت جنین با شماره ۹۰۹۵۱۱۲۷۲۷از خطوط تلفن ثابت تماس حاصل فرمایند.

شاد و سلامت باشید

یک نظر

  1. سارا

    با سلام و سپاس به خاطر توضیحات بسیار خوب شما
    من تقریبا یکسالو نیم پیش فهمیدم اندومتریوز دارم اونم وقتی فهمیدم که موقع عادت ماهیانه سمت چپ دلم درد شدیدی داشتم که تا حد بیهوشی حتی پیش میرفتم سه سال ازدواج کردم ۲۹ سالمه من از همون اوایل ازدواج سونو میرفتم واسه همین دردا ولی سونو چیزیرو نشون نمیداد تا یکسالو نیم پیش مراجعه کردم کیست پشت تخمدان داشتم به قطر ۵C خیلی ترسیده بود پیش یه دکتر سرشناس رفتم گفت باید حامله بشی که من اصلا با اونهمه درد تن به حاملگی نداشتم رفتم پیش یه جراح قدیمی و سرشناس دیگه اون سریع به من گفت باید جراحی شم الان تقریبا از اردیبهشت ۹۴ تا الان که اسفند ۹۴ هیچ مشکلی ندارم و دوبار برای چکاپ رفتم پیشش دکترم بهم گفت باید سریع حامله بشم چون امکان نازایی دارم میخوام بدونم اگر من دیر اقدام کنم نازا میشم یا از الان نازا هستم من ساکن یزد و اسم پزشکم دکتر ارجمند

نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای علامت گذاری شده *

*

طراحی سایت و سئو