خانه » روانشناسی » روابط اجتماعی » بدقولی ها و اعتمادهای دروغی
دوره DBA مدیریت اجرایی کلاس زبان مشهد آزمون وکالت آزمون سردفتری

بدقولی ها و اعتمادهای دروغی

۱۴۰۴۷۹۶۰۴۹_۱۰۰۹۲۵۸۴۴۴۰۹

سلام بدقولی، خداحافظ اعتماد

«ای وای به جان خودم یادم رفت، قول می دم فردا سر ساعت اون کارو انجام بدم، ببخشید باز هم دیر رسیدم، اما تقصیر من نیست، خیابونا شلوغه، امان از این اتوبوس ها که همیشه دیر می رسن و من رو شرمنده می کنن، قول می دم از فردا سر ساعت برسم، دیدی! یادم رفت بهت زنگ بزنم» و هزاران جمله دیگر که ثابت می کند گوینده آنها آدم خوش قولی نیست.

 

 

همه ما آدم های بدقول زیادی را در زندگی مان دیده ایم، بعضی از ما خودمان آدم های بدقولی هستیم و بعضی هامان مجبوریم همیشه آدم های بدقول را تحمل کنیم. آدمی که وفای به عهد در قاموس اخلاقی اش نیست، کسی که هیچ گاه بر سر حرف و وعده اش نمی ایستد، آنی که به قول خودش، همیشه دیگران را سر کار می گذارد و پس از بدقولی، نشانه ای از پشیمانی در چهره اش دیده نمی شود. ممکن است هر آدمی با هر طبقه اجتماعی باشد، اما او هر که باشد اهمیت زیادی ندارد، چون مهم، خصلت آزاردهنده اش درپایبند نبودن به وعده هایش است.

 

کسی که بدقولی می کند، معمولا با مرور زمان، اعتبارش را در میان اطرافیان از دست می دهد و دیگر کسی برای حرف ها و قول هایش ارزشی قائل نیست. چنین فردی اگر از قضاوت دیگران نسبت به خودش ناراحت و رنجیده نشود تصمیمی برای اصلاح رفتارش نمی گیرد و از وضعیتش نیز گلایه نمی کند، اما کسانی که مجبورند با چنین فردی زندگی کنند و کارهای روزمره شان به نوعی با او گره خورده است، بویژه اگر خودشان پایبند به وعده هایشان باشند، آزرده می شوند.

 

حالا اگر چنین فرد بدقولی، شریک زندگی آدمی خوش قول باشد، مشکلات چند برابر می شود، چون اساس زندگی زناشویی بر پایبندی به عهد و پیمان است.

 

  • مردم می گویند…

ولی انگار بیشتر مردم زخم خورده بدقولی هستند؛ هرچند که بسیاری از این افراد، خود در مراوداتشان زهر بدقولی را به دیگران می چشانند. رضا مردی ۵۰ ساله است که با اطمینان می گوید هیچگاه در زندگی اش بدقول نکرده و هر وقت با کسی قراری گذاشته، زودتر از موعد به عهدش وفا کرده است، اما همیشه آدم های بدقولی به او فشارهای عصبی وارد کرده اند. او می گوید: بدقول کردن یک نوع دروغ است و تکرار آن، موجب تاثیر منفی بر روابط فرد با دیگران می شود.

 

 

مهران هم خودش را آدم خوش قولی می داند و می گوید: بیشتر اوقات افراد بی نظم و بی خیال به خاطر این که برای کارهایشان برنامه ای ندارند، به وعدهایشان عمل نمی کنند که این مساله هم موجب آزار دیگران و هم از دست دادن جایگاه اجتماعی فرد می شود.

 

اما مریم، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد می گوید که در گذشته او نیز آدم بدقولی بوده، ولی پس از لمس این موضوع که وجهه مثبتش در حال از دست رفتن است، عزمش را برای تغییر رفتارش جزم کرده و حالا همه او را به خوش قولی می شناسند.

 

 

این گفته ها نشان می دهد که پایبند نبودن بر عهد و پیمان تا چه اندازه می تواند موجب آزار دیگران شود و شان و منزلت فرد بدقول را خدشه دار کند.

 

البته روانشناسان با صحه گذاردن بر این پیامدها، عواقب بدقولی را از زوایای دیگر نیز بررسی می کنند. علم روان شناسی، بدقولی را از عوامل ایجاد مشکل در روابط اجتماعی می داند؛ تا آنجا که تکرار آن را سبب تبدیل مشکل به معضل معرفی کند.

 

 

براساس یافته های این علم، بدقولی زنگ خطری برای سلامت نسل آینده و مسبب قطع ارتباط با دوستان، عاملی برای ایجاد کینه، کاهش عزت نفس و ایجاد تنش میان افراد است؛ پدیده ای که کمتر کسی به عواقب ناگوار آن فکر می کند. به همین جهت است که گفته می شود بی اعتنایی نسبت به وفای به عهد، خصلتی است که به احتمال زیاد، در خانواده به فرد منتقل می شود و تا وضعیت فرهنگی و خانوادگی فرد اصلاح نشود؛ امید زیادی به تغییر رفتار نیست؛ هر چند انسان اگر بخواهد می تواند در هر سن و جایگاهی، رفتارش را تغییر دهد.

 

مهسا رادپی، مشاور خانواده در گفتگو با «جام جم» با جمع بندی این موضوعات می گوید: متاسفانه مدت هاست که بدقولی کردن و پایبند نبودن به قول و قرارها جزئی از فرهنگ مردم شده است؛ به طوری که دیگر برخورد با یک فرد خوش قول مایه تعجب افراد می شود.

 

 

او ادامه می دهد: فردی که بدقولی می کند، مسلما آدم بی برنامه ای است و به خاطر این که نظمی در کارهایش ندارد، همواره وقت را از دست می دهد. ضمن این که به خاطر تکرار خلف وعده هایش، این وضعیت برایش عادی شده و دیگر نسبت به وقوع آن، احساس ناراحتی نمی کند. این در حالی است که آدم هایی که به وفای به عهد بهایی نمی دهند، باید بدانند که وجهه افراد، چیزی بسیار بااهمیت است؛ چرا که اگر دیگران انگ بدقولی را به کسی بچسبانند؛ خلاصی از آن و پاک کردن ذهنیت ها و نوع قضاوت ها، کاری بسیار دشوار است.

 

براساس یافته های علمروانشناسی،بدقولی زنگ خطری برای سلامت نسل آینده و مسبب قطع ارتباط با دوستان، عاملی برای ایجاد کینه، کاهش عزت نفس و ایجاد تنش میان افراد استاین مشاور خانواده توضیح می دهد: اگر فردی در طول دوران زندگی اش آموخته باشد که قول دادن به دیگران که البته انجام آن حتما باید در توان فرد باشد نیز همانند یک سند رسمی، دارای اعتبار است و به محض قول دادن، مسوولیتی را بر دوش فرد قرار می دهد؛ بی گمان نسبت به پایبندی به گفته هایش حساسیت به خرج می دهد. ضمن آن که افراد خوش قول آدم هایی هستند که برای خود و حرف هایشان احترام زیادی قائلند و حاضر نمی شوند که اعتبار خود را با بهایی اندک از دست بدهند.

 

رادپی در ادامه به نقش آموزش در خانواده ها اشاره می کند و می گوید: برای این که فردی به یک انسان خوش قول تبدیل شود این مساله را باید از کودکی بیاموزد. یعنی کسی که در خانواده ای متولد می شود که هیچ کس در آن بر سر حرف هایش نمی ایستد و از معطل کردن دیگران، ابایی ندارد؛ به احتمال فراوان او نیز به این سمت کشیده می شود. در واقع وقتی پدر و مادرها به فرزند خود قولی حتی کوچک می دهند، ولی با شیوه های مختلف سعی در طفره رفتن از عملی کردن وعده شان دارند و می خواهند ذهن کودک را منحرف کنند؛ آن وقت این کودک نیز می آموزد که او هم می تواند همین کارها را تکرار کند. البته این روند، زمانی متوقف می شود که فرد در فرآیند رشد خود، تصمیم به تغییر رفتار بگیرد.

 

 

  • اگر باور دینی داریم باید…

 

اگر ما از آن دسته افرادی هستیم که بحث های روان شناسی را باور نداریم و نتایج بررسی های این علم را برای خود لازم الاجرا نمی دانیم، بد نیست بدانیم وفای به عهد و لزوم خوش قول بودن از تاکیدات همه ادیان الهی است. پس اگر توصیه های دینی را باور داریم، باید این را بدانیم که خداوند در قرآن، خود را «باوفاترین» می داند یعنی خداوندی که هرگز در وعده هایش پیمان شکنی نمی کند.

 

این در حالی است که در باورهای دینی ما، وفای به عهد از شروط ایمان برشمرده شده و از اموری به حساب آمده که به هر مسلمان و کافری تکلیف شده است. از آموزه های اسلامی چنین برمی آید که احترام به پیمان و لزوم عمل به آن، ریشه فطری دارد؛ یعنی هر انسانی لزوم عمل به پیمان را نخست نزد فطرت و سرشت انسانی اش می آموزد و از آن الهام می گیرد؛ به گونه ای که کودکان در سال های ابتدایی زندگی شان از هرگونه پیمان شکنی که بیشتر از سوی پدران و مادرانشان صورت می گیرد، ناراحت شده و به زبان خود، آن را نکوهش می کنند.

 

 

مفسران اسلام معتقدند، به خاطر فطری بودن وفای به عهد، نقض عهد و پیمان شکنی از رذایل اخلاقی است؛ همان گونه که خداوند در قرآن دستور می دهد تا به عهد و پیمان خود پیوسته وفادار باشیم و بدانیم که همواره در برابر او مسوولیم.

این گفته ها نشان می دهد که از دیدگاه ادیان ما انسان ها تنها در برابر پیمان های رسمی مسوول نیستیم؛ چراکه در وفا به وعده هایی که تنها اخلاق پشتوانه آنهاست نیز مسوولیت داریم.

 

 

این در حالی است که گروهی از مردم فقط برای پیمان هایی که روی کاغذ ثبت می شود، اهمیت قائلند و به وعده های اخلاقی شان احترام زیادی نمی گذارند.

 

در واقع به باور این دسته از افراد، وعده کردن و بی اعتنایی به عمل کردن به آن جرم و گناه نیست، چراکه آنها همواره برای بدقولی هایشان توجیهاتی دارند و معتقدند مشغله زیاد، آنان را به ورطه بدقولی کشانده است.

 

 

اما اگر تک تک ما باور داشته باشیم که سلب اعتماد عمومی و از دست رفتن حرمت افراد فقط گوشه ای از پیامدهای بدقولی کردن است و اگر از این گفته امام معصوم که می گوید «بر دوستی کسی که به عهد و پیمان خود وفا نمی کند، اعتماد مکن» نگران می شویم باید تصمیمی جدی بگیریم و از همین حالا برای تغییر رفتار نادرستمان تلاش کنیم.

نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای علامت گذاری شده *

*

طراحی سایت و سئو