خانه » روانشناسی » روابط اجتماعی » تاثیر دروغ و ریا در زندگی
دوره DBA مدیریت اجرایی کلاس زبان مشهد آزمون وکالت آزمون سردفتری

تاثیر دروغ و ریا در زندگی

caricature-92-radsms17

تاثیرات منفی دروغ و دروغگویی و ریاکاری در روابط اجتماعی

می گوید: دروغ مصلحتی است. می گوید: دروغ مصلحتی گاهی بد نیست. می گوید: گاهی راستی رابطه ای را زیرورو می کند. شاید به همین بهانه دروغ برایش عادت شده، وقتی شب ها دیر به خانه می رسد، می گوید: ماشینش خراب شده یا اضافه کار مانده در حالی که با دوستانش شام را بیرون خورده است.

 

حوصله مهمان ندارد، می گوید: مسافرت است. به مادرش سر نمی زند، می گوید: بیمار است و…. دروغ به جزو جدانشدنی شخصیتش تبدیل شده و از آن بدتر این که فرزند خردسالش هم به تقلید، دروغ های او را تکرار می کند و او نمی داند با دروغ هایی که فرزندش می شنود، چه کند؟

 

رشد و بلوغ یک جامعه به میزان صداقت موجود بین مردم بستگی دارد. صداقت از یک سو موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد و از سوی دیگر باعث برقراری پیوند ها و روابط دوستانه بر مبنای تعاملات فکری و ذهنی بین اعضای جامعه می شود. این امر از کوچک ترین نهاد اجتماعی جامعه یعنی خانواده آغاز می شود؛ چرا که بیشترین تنش و ارتباطات فکری ذهنی و فکری برای هر فرد در محیط خانواده صورت می گیرد. متاسفانه نبود صداقت در جامعه ما آنقدر گسترده و فراگیر شده است که همگی نسبت به سوالاتی از قبیل کجا بودی؟

 

چرا نیومدی؟ کی می ری؟ کی اومدی؟ چرا موبایلت خاموش بود؟ صبح خونه بودی یا رفتی سرکار؟ و ده ها سوال مصطلح امروزی حساسیت پیدا کرده ایم. به طوری که ترجیح می دهیم با سر تکان دادن یا تظاهر به بی حوصلگی از گرداب سوالاتی که در ذهن ما بیشتر به بازپرسی افراد شباهت دارد، رها شویم. این تفکرات نشان می دهد راستگویی برای ما پیامدهای خوبی ندارد زیرا در موارد زیادی، زدن حرف راست منافع شخصی و گروهی را به خطر می اندازد؛ به همین دلیل ظرفیت افراد برای شنیدن حرف راست در جامعه بسیار کم است. به قول قدما حرف حق تلخه.

 

 

به همین دلیل بسیاری از افراد، نداشتن صداقت را راهی مناسب برای گریز از پرسش های تکراری اطرافیان می دانند. برای بررسی این موضوع مانند تمام ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی، ابتدا باید از خانواده آغاز کرد. در خانواده گفت وگوهایی که بین پدر و مادر یا والدین و فرزندان انجام می شود، در مجموع بسترهای شیوه رفتار و گفتار را در کودکان شکل می دهد. در این فضا صداقت از مهم ترین مصادیق تاثیرگذار بر استحکام روابط خانوادگی و در سطح گسترده تر آن جامعه است.

 

  • با هم صادق باشیم

فرزانه سادات عمرانی، مشاور خانواده، در گفت وگو با «جام جم» داشتن صداقت را یکی از اصلی ترین ارکان حفظ زندگی مشترک می داند که نبود آن منجر به ایجاد بی اعتمادی و سرد شدن روابط می شود. وی معتقد است زن و شوهری که در ظاهر و باطن یکرنگ نباشند، زندگی خوبی نخواهند داشت و این مشکل به کم شدن عاطفه و رفتارهای انسانی ختم می شود.

 

عمرانی تاکید می کند: وقتی زن و شوهر به هم بی اعتماد باشند، زندگی زناشویی برای هردوی آنها خفقان آور می شود. فکر کنید هر روز دعوا و مشاوره در خانه باشد. مطمئنا کودک در چنین محیطی خوب تربیت نخواهد شد. وی در ادامه می افزاید: زن و شوهر به واسطه ارتباط نزدیکی که با هم دارند، دیر یا زود عدم صداقت آنها آشکار می شود، پس چه خوب است زوج های جوان از روز های اول زندگی، این معنی را درک کنند و صداقت و صراحت لهجه ر ا فراموش نکنند.

نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای علامت گذاری شده *

*

طراحی سایت و سئو