خانه » سلامت » پزشکی » ترومبوز سینوسی؛حرفی از جنس زمان
دوره DBA مدیریت اجرایی کلاس زبان مشهد آزمون وکالت آزمون سردفتری

ترومبوز سینوسی؛حرفی از جنس زمان

۲a59bc93439b39df9f995926eaed8961
متاسفانه هر سال در ماه مبارک رمضان، بخش های مغز و اعصاب از خانم هایی پر می شود که برای به تاخیرانداختن زمان قاعدگی خود از قرص های ضدبارداری استفاده کرده و به یک اختلال مغزی به نام «ترومبوز سینوسی» دچار شده اند…

معنی این سینوس با آن معنی که در ذهن مردم است، فرق می کند. منظور از این سینوس، ورید های مغز است که خون را از مغز خارج می کنند. وقتی چند سیاهرگ مغز به هم می پیوندند، یک حفره یا سیاهرگ بزرگ تر تشکیل می شود که به آن «سینوس» می گویند و نباید آن را با سینوس های بینی اشتباه گرفت. از آنجا که مغز درون جمجمه استخوانی است، محدودیت حجمی دارد. خون ورودی به مغز با مقدار خون در حال تخلیه از آن باید در تعادل باشد، در غیر این صورت فشار داخل مغز به شدت بالا می رود و باعث اختلال تخلیه خون از مغز و در نتیجه برهم خوردن تعادل مقدار خون ورودی و خروجی مغز خواهد شد. این به هم خوردن تعادل باعث تورم بافت مغز می شود.
ترومبوزسینوسی در گذشته هم وجود داشته اما تا چندی پیش، با بیماری هایی مانند سکته مغزی، تومور مغزی و صرع اشتباه می شد اما امروزه با توجه به روش های تشخیصی بسیار دقیق مانند ام. آر.آی و ام. آر.ونوگرافی، این بیماری را به راحتی تشخیص می دهیم.
بروز این اختلال به یک عامل خاص (مصرف قرص)مربوط نمی شود، بلکه مجموعه ای از عوامل باعث بروز آن می شوند. اگر تمام شرایط لازم برای بروز بیماری در کنار هم وجود داشته باشد، این بیماری به وجود می آید. یکی از این عوامل، میزان قدرت و سرعت انعقاد خون در افراد است. در برخی افراد، سرعت انعقاد خون به قدری زیاد است که خود نوعی بیماری محسوب می شود. کمبود یا افزایش بعضی از فاکتور های خون یا بعضی از بیماری ها می تواند باعث افزایش سرعت انعقاد خون شود.
عامل دوم، جنسیت است. ترومبوز سینوسی، در خانم ها بیشتر از آقایان دیده می شود که شاید مربوط به نوع هورمون های زنانه باشد. عامل بعدی اضافه وزن است. این بیماری در افراد چاق به خصوص خانم های چاق بیشتر دیده می شود. از دیگر عوامل ایجادکننده بیماری، میزان آب موجود در بدن و خون است. هرچه مقدار آب موجود در خون بیشتر باشد، خون رقیق تر و احتمال بروز این بیماری کمتر می شود. در شرایطی که فرد کمتر آب می نوشد یا در جریان فعالیت زیاد عرق می کند، غلظت خون بیشتر می شود و این افزایش غلظت، احتمال ایجاد لخته در سینوس های مغزی را افزایش می دهد. مصرف برخی داروها نیز در بروز این بیماری موثر است. بسیاری از دارو ها به دلایل مشخص یا غیرمشخص باعث افزایش سرعت انعقاد خون می شوند. یکی از مهم ترین این دارو ها قرص های ضدبارداری است که خانم ها استفاده می کنند.
این قرص ها معمولا به تنهایی باعث بروز این اختلال نمی شوند اما وقتی چند عامل دیگر نیز در کنار آنها وجود داشته باشد، می تواند لخته در سینوس های مغزی ایجاد کند. مثلا این بیماری در تابستان ها بیشتر دیده می شود چون هوای گرم تعریق و میزان از دست رفتن آب بدن را افزایش می دهد. از دیگر زمان هایی که این بیماری بیشتر بروز می کند، ماه رمضان است چون بعضی از خانم ها برای انجام فرایض در تمام این ماه و به تعویق افتادن عادت ماهانه از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند. از طرف دیگر به دلیل روزه داری، آب بدن آنها کم می شود و کلکسیون کاملی از شرایط به نفع بروز بیماری مهیا می شود. به نظر می رسد مصرف نامنظم قرص های بارداری تاثیر بیشتری در بروز این بیماری دارد. بدن خانم هایی که هر ماه برای جلوگیری از بارداری از این قرص ها استفاده می کنند، با این قرص ها سازگار است اما خانمی که مدت کوتاهی این قرص ها را مصرف می کند، بیشتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شود. به خصوص امسال که پیش بینی می شود ماه رمضان گرمی را پیش رو داشته باشیم و ساعت های روزه داری نیز طولانی است، احتمال خطر بیشتر است.
مهم ترین علامت پس از بروز لخته خون در سینوس ها، سردرد است که این سردرد می تواند درجات مختلفی از خفیف تا شدید داشته باشد. بعضی از بیماران علاوه بر سردرد، دچار تشنج می شوند یا ممکن است در قسمتی از بدنشان احساس ضعف کنند. البته متخصص مغز و اعصاب این بیماری را به راحتی تشخیص می دهد اما نکته مهم، جلوگیری از بروز این بیماری در جمعیت خانم ها با یک اطلاع رسانی درست و همه جانبه است.

نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای علامت گذاری شده *

*

طراحی سایت و سئو