خانه » سلامت » پزشکی » بیماریهای زنان و مامایی » تشخیص زمان تخمک گذاری
دوره DBA مدیریت اجرایی کلاس زبان مشهد آزمون وکالت آزمون سردفتری

تشخیص زمان تخمک گذاری

 

تخمکگذاری

بطور کلی هر سیکل ماهانه از دو مرحله تشکیل شده. طی نیمه اول سیکل که از ابتدای شروع خونریزی ماهانه آغاز می گردد، یک تخمک شروع به رشد کرده و تا اواسط سیکل این تخمک به بلوغ می رسد. این تخمک بالغ در این زمان با ترشح موادی مانند پروستاگلندینها و آنزیمهای هضم کننده دیگر دیواره تخمدان را شکافته و به فضای نزدیک لوله رحمی آزاد می شود. سر لوله رحم دارای شرابه های شیپور مانند است که مانند جارویی مدام در حال حرکتند. حرکات این شرابه ها باعث می شود تخمک آزاد شده به لوله های رحمی وارد شده و سپس به سمت حفره رحم حرکت می کند. اغلب در میانه راه با اسپرم مواجه شده و چنانچه لقاح صورت بگیرد تشکیل سلول تخم داده و به داخل رحم منتقل می گردد. از آنجاییکه تمامی این تغییرات و رشد و نمو تخمک تحت تاثیر هورمونهای مترشحه از هیپوفیز و تخمدان انجام می شود هر ماه علایم ماه قبل تکرار می گردد. مجموعه این علایم را برای تشخیص تخمک گذاری استفاده می شود. این علایم شامل:

۱- تغییر ترشحات واژینال

ترشحات واژن از ابتدای هر سیکل سفیدرنگ و غلیظ و بمقدار کم هستند. سپس ترشحات زیادتر شده و بیرنگ می شوند. قوام ترشحات کشدار و شفاف می شود و همزمان میل جنسی نیز افزایش می یابد. این زمان آخرین مرحله رشد تخمک است .بلافاصله بعد از آزاد کردن تخمک ترشحات سفید و چسبنده و کمتر می شودند. این تغییر کیفیت ترشحات نشانه آزاد شدن تخمک می باشد.

۲- بالا رفتن دمای بدن

اگر از اولین روز خونریزی ماهانه( روز اول سیکل) دمای بدن را ابتدای صبح با دماسنج اندازه گیری کنید می بینید که هر روز دمای بدن یک مقدار ثابت است. این روال ثابت است و هر روز دما یکسان است. لیکن در روز تخمک گذاری دمای پایه بدن حدود ۰/۵ درجه سانتیگراد بالا می رود. این افزایش دما نشانه رها شدن تخمک است.

۳- استفاده از تقویم

در هر دوره چند روز حداکثر شانس تخمک گذاری وجود دارد. این روزها روزهای باروری نیز هستند. اگر سیکلهای ماهانه منظم باشند و بین ۲۸-۳۰ روزطول بکشند، محتمل ترین زمان تخمک گذاری روزهای ۱۲-۱۶ هر سیکل می باشند.

۴- درد یکطرفه زیر شکم( سندروممیتل اشمرز)

این حالت دقیقا با وقوع تخمک گذاری شروع می شود.

چنانچه قصد باردار شدن دارید با دانستن علایم تخمک گذاری می توانید بیشترین بهره را از این زمان ببرید. همچنین با درک بهتر این روز می توانید تا حد زیادی جنسیت جنین را نیز پیش بینی کنید. قهوه ، الکل ،رژیم های غذایی ،ورزش و فشار های روانی می توانند روی سیکل عادت ماهانه تاثیر بگذارند.

کارشناس ارشد بیماریهای زنان و زایمان

کلیه کاربران محترم استان خراسان رضوی می توانند جهت مشاوره در زمینه بیماریهای زنان، زایمان، نازایی، تنظیم خانواده، اختلالات جنسی، مشکلات بلوغ و تعیین جنسیت جنین با شماره ۹۰۹۵۱۱۲۷۲۷از خطوط تلفن ثابت تماس حاصل فرمایند.

شاد و سلامت باشید

 

نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای علامت گذاری شده *

*

طراحی سایت و سئو