دوره DBA مدیریت اجرایی کلاس زبان مشهد آزمون وکالت آزمون سردفتری

تنفر داشتن

۱۳۳-۴۴۸۰ (۱)
تنفر فاجعه نیست-چطور با کسی که خوش تان نمی آید کنار بیایید

 

یک نویسنده ناشناس در جایی نوشته بود: وقتی برای دوست داشتن دیگران زمان کوتاهی لازم است، چرا بیشتر آدم ها مدت زمان زیادی از وقتشان را صرف تنفر ورزیدن به دیگران می کنند؟ جمله معقولانه ای به نظر می رسد اما اگر بنا باشد کمی با خودتان روراست باشید متوجه می شوید که حداقل در سال ۲ ، ۳ بار یا اگر خیلی با خودتان تعارف ندارید بیشتر از تعداد انگشتانتان در شرایطی قرار گرفته اید که در آن حال خواسته اید سر به تن کسی نباشد یا با نهایت تخفیف به یک سیلی آبدار رضایت داده اید و به قول معروف دلتان را حسابی خنک کرده اید.

 

احساس تنفر و بیزاری در روزگاری که بیشتر آدم ها به دنبال یک وجب تنهایی هستند، موضوع خیلی غریبی نیست. فکر کردن راجع به کسی که دوست ندارید او را ببینید یا حتی صدایش را بشنوید خیلی آزار دهنده است حال چه برسد به اینکه مجبور باشید در یک جای مشترک مثلا محیط کار یا دانشگاه یا متأسفانه حتی در یک خانه با این شخص آزاردهنده سر کنید. خیلی ها اعتقاد دارند این یک فاجعه است اما ما این فاجعه را برای شما تبدیل به یک معمای حل شده می کنیم. اگر برای خلاص شدن از تنفر به دنبال راه حلی هستید راه حل های زیر را حتما امتحان کنید.

 

 

  • چرا متنفر می شوید ؟

 

هیچ کس نمی تواند ادعا کند که تا به حال از دست کسی عصبانی نشده و برایش دلخوری پیش نیامده است. وقتی از کسی عصبانی هستید یک حس قوی اما ناخوشایند در شما نسبت به فرد مقابل به وجود می آید که بیشتر برای خودتان آزار دهنده است تا شخصی که از او عصبانی هستید. اما ممکن است این عصبانیت با خوردن یک آب سرد و یا بی توجهی به این حس و سکوت از بین برود و در بعضی موارد به خیر و خوشی هم ختم شود اما گاهی اوقات شما از کسی آنقدر بدتان می آید که تحمل نگاه کردن و حتی هم صحبتی با او را ندارید. در این مواقع یک حس دشمنی به سراغتان می آید که بر آن اساس همه تلاشتان را برای سرکوب کردن آن شخص به کار می گیرید.

 

یادتان باشد که بین این ۲ حس تفاوت قائل شوید. تنفر و عصبانیت ویژگی خاص انسان های دوپاست. اما تا به حال از خودتان پرسیده اید که چه دلیلی باعث می شود که از کسی متنفر شوید؟ روان شناسانی که در حوزه روابط اجتماعی روی انسان ها مطالعه کرده اند به این نتیجه رسیده اند که عامل تنفر در جدا دانستن فرد از دیگران ایجاد می شود. وقتی خودتان را از دیگران جدا بدانید باعث به وجود آمدن حس خودخواهی می شوید که کسی را جز خودتان نمی پذیرید و تنها دنیای خودتان را به دیگران و نوع زندگی شان برتری می دهید.

 

اما زمانی که شما خود را درگیر گروه های بزرگ تر کنید و با اعضای گروه اهداف مشترکی را دنبال کنید این حس خودخواهی شما از بین می رود. مفهموم من و تو؛ ما و دیگران را از بین ببرید و با دیگران خود را سهیم بدانید و قبل از تنفر سعی کنید که برای افراد دیگر حقوقی مساوی با خودتان قائل شوید. چه خوب است که از کودکی به فرزندانتان قانون جدایی بین ما و دیگران را نیاموزید تا در آینده تبدیل به آدم هایی خودخواه نشوند.

 

  • وقتی از کوره در می روید…

در اطرافمان انسان های زیادی وجود دارند که ما خیلی از آن ها خوشمان نمی آید اما مجبوریم که با این آدمها زندگی کنیم و ارتباطاتمان را حفظ کنیم اما نکته آزار دهنده اینجاست که درک نکردن این دسته از افراد باعث می شود که احساسات ما به تدریج حالت خصمانه ای به خود بگیرد و تبدیل به تنفر شود.

 

برای رهایی از چنین موضوعی باید در گام اول یاد بگیرید که چطور افراد را درک کنید. مثلا ممکن است یکی از افراد خانواده یا دوست و همکارتان مدام از شما در مورد یک رفتارتان انتقاد کند و شما حسابی از این موضوع کلافه شوید مخصوصا اینکه بفهمید آن فرد خودش هم آن کار به اصطلاح نادرست را انجام می دهد.

 

در این شرایط شما مطمئنا حالت دفاعی به خودتان می گیرید و گاهی از این مرحله هم جلوتر می روید و از آن شخص متنفر می شوید. در این شرایط بهتر است قدری بیشتر فکر کنید. مثلا ممکن است آن فرد به خاطر اینکه خودش گرفتار یک عادت بد شده یا نتیجه یک رفتار بد را به روشنی تجربه کرده، شما را از آن کار منع کند و انگیزه اصلی این انتقاد در واقع مثبت باشد. برای همین قبل از اینکه از انتقاد و سرزنش کسی نسبت به خودتان متنفرشوید سعی کنید که علت اصلی این عمل افراد را درک کنید.

 

 

  • تحمل دیدن کسی را ندارید

 

مشکل اصلی همه انسان هایی که به نوعی از یکدیگر متنفر هستند حرف نزدن است. البته نمی شود گفت که حرفی بین این افراد ردوبدل نمی شود بلکه حرف ها یا به موقع گفته نمی شوند یا برای دو طرف غیر قابل درک است. قبل از هرچیز سعی کنید که تفاوت دیدگاه و افکار خود و فردی که از او متنفر هستید را درک کنید. در قدم دوم باید به دنبال زمان مناسبی برا ی گفت وگو باشید.

 

اگر در زمانی که با شخص مورد نظر گفت وگو می کنید او عصبی و کسل باشد، حرف شما تاثیر خوبی را به دنبال نخواهد داشت. باید سعی کنید زمانی را انتخاب کنید که هردو نفرتان در بهترین شرایط روحی و جسمی باشد و از آن به بعد در مورد مشکلاتتان با یکدیگر گفت وگو کنید اما برای گفت وگو بهتر است که تنها به دنبال نقاط منفی نباشید و حداقل یکی، دو مورد از خوبی ها و نقاط قوت فرد را در نظر داشته باشید.

 

یادتان باشد که شما هرگز نمی توانید آن شخص را نادیده بگیرید. کسانی که ادعا می کنند افکار و نوع احساسات دیگران برایشان اهمیتی ندارد یک دروغ بزرگ و آشکاری را به زبان می آورند. همه ما به دنبال حس تحسین و مورد پسند واقع شدن هستیم و حتی اگر از کسی متنفر هم باشیم از این حس آزار می بینیم. پس بهتر است به جای نادیده گرفتن افراد سعی در اصلاح روابطمان داشته باشیم.

 

 

  • انعطاف پذیر باشید

 

فراموش نکنید که این انسان های روشنفکر و دارای ذهن باز هستند که کمتر از دیگران حس تنفر به دل می گیرند. وقتی ذهن خود را به پذیرفتن دنیاهای متفاوت افراد دیگر باز می کنید و انسان ها را همانطور که هستند می پذیرید دیگر به دنبال جدا کردن خود از دیگران نیستید و سعی می کنید آن ها را هم دوست داشته باشید.

 

اما افرادی که ذهن بسته ای دارند و تنها به عقاید و روش های خاص زندگی خود پایبندند، متاسفانه هیچ انسانی را وارد دنیای خود نمی کنند و به همین دلیل خیلی زود احساس کینه و نفرت را در خودشان رشد می دهند. ممکن است در طول زندگی با افرادی برخورد کنید که خیلی از آن ها خوشتان نیاید اما نباید نام این حس را تنفر بگذارید. شما ممکن است گاهی از آن ها عصبانی شوید اما به دنبال پایدارکردن این حس و نامیدن آن به نام«تنفر» نباشید.

 

اگر نمی توانید یک جمله مثبت به کسی بگویید حداقل آن را با جمله منفی جایگزین نکنید. به جای اینکه از افرادی که متنفر هستند فرار کنید و مانند یک ترسو عمل کنید، سعی کنید از همین حالا ذهنتان را تغییر دهید و با افرادی که از آن ها متنفر هستید ارتباط برقرار کنید.

 

  • با سخاوتمندی تمام ببخشید

این موضوع قابل درک است که بیشتر از ۳بار نمی شود کسی را بخشید. البته کسانی هم هستند که به همان بار اول کفایت می کنند اما فراموش نکنید که هیچ چیزی به اندازه بخشیدن شخصی که از او متنفر هستید نمی تواند به شما کمک کند. شاید این جمله خنده دار به نظر برسد اما سعی کنید تا ۱۰بار انسان های اطرافتان را که برایتان مشکلی به وجود آورده اند ببخشید. بخشش های شما روزی نتیجه می دهد. مخصوصا اگر در حق یکی از نزدیکان تان باشد. البته این مسئله باز هم به انتخاب شماست که بین تنفر و آزار دادن خود و بخشش یکی را انتخاب کنید.

 

 

یکی از دلایل اصلی که باعث تنفر شما از افراد می شود رفتار بی ادبانه و خارج از نزاکت است. حتما شما هم با این دسته افراد پرخاشگر برخورد کرده اید. این دسته از افراد برای برپا کردن یک جنجال به دنبال بهانه هستند و به محض اینکه بهانه ای هرچند کوچک دست شان آمد چنان آشوبی را به پا می کنند که پایانی برایش نیست.

 

اما باز هم دست نگه دارید، قبل از متنفر شدن قدری بیشتر فکر کنید. شما به این اعتقاد ندارید که شرایط انسان ها را تغییر می دهد؟ اگر به چنین جمله ای اعتقاد ندارید بهتر است بیشتر روی آن فکر کنید. هیچ انسانی بی دلیل گستاخ و بی نزاکت نیست. ممکن است دوران کودکی این شخص سرشار از ناملایمات و زندگی بدون محبت بوده باشد یا آن شخص در حال حاضر مشکلات زیادی داشته باشد که از او چنین شخصیتی ساخته است.

 

یک نکته دیگر اینکه ممکن است پرخاشگری جزو عادات این فرد باشد و در ته دلش هیچ حس خشن و بدی نسبت به شما نداشته باشد. فکر کردن راجع به این مسائل باعث می شود در مورد واکنش افراد بیشتر فکر کنید و به جای تنفر علت رفتارهایشان را ریشه یابی کنید. یک بار دیگر می گوییم: شرایط زندگی ذات افراد را تغییر می دهد.

نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای علامت گذاری شده *

*

طراحی سایت و سئو