خانه » سلامت » پزشکی » بیماریهای زنان و مامایی » دستگاه تناسلی زنان،آناتومی و کارکرد آن
دوره DBA مدیریت اجرایی کلاس زبان مشهد آزمون وکالت آزمون سردفتری

دستگاه تناسلی زنان،آناتومی و کارکرد آن

امروزه شناخت سیستم تولید مثلی زنان و آگاهی از اختلالات و بیماریهای آن یکی از شاخه های مهم علوم پزشکی است. آشنایی اجمالی با این بخش مهم از بدن خانمها و آگاهی در مورد کارکرد آن از لازمه های زندگی خانمها است زیرا امکان داشتن زندگی موثرتری در اختیار آنان قرار خواهد داد. در این مقاله سعی کرده ام به شکل علمی و در عین حال کاربردی شما را با اندامهای تولید مثلی زنانه و عمل کرد هر اندام آشنا نمایم.

به طور کلی اندامهای تولید مثلی زنان به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می گردند:

۱- اندامهای داخلی شامل تخمدان، رحم، لوله های رحمی و واژن می باشد.

۲- اندامهای خارجی شامل لبیا ماژور، لبیا مینور، کلیتوریس، دهانه پیشابراه، دهانه واژن و پرده بکارت می باشد.

اندامهای داخلی

در شکل شمای کلی از اندامهای داخلی دستگاه تولید مثل را مشاهده می کنید.

index1تخمدانها: دو عضو بیضی شکل کوچک در دو طرف حفره لگنی که مسئولیت تولید تخمک ( سلول جنسی ماده) رادر هر سیکل بر عهده دارند. در حالت طبیعی در هر سیکل ماهانه تنها یکی از تخمدانها تحت تاثیر هورمونهای هیپوفیزی شروع به پرورش تخمک میکند و در اواسط هر سیکل یک تخمک آزاد می گردد. این تخمک سپس به لوله های رحمی و از آنجا به رحم وارد می شود. جالب است بدانید هر تخمک پس از رها شدن از تخمدان تنها ۱۲ ساعت قدرت باروری خود را حفظ می کند و چنانچه در این مدت عمل لقاح( باروری توسط اسپرم) صورت نگیرد، توسط دیواره رحمی جذب می گردد.

 

لوله های رحمی(لوله های فالوپ): لوله های رحمی به تعداد دو عدد از طرفین قله رحم به سمت هریک از تخمدانها کشیده شده اند. انتهای تخمدانی هر لوله دارای استطاله هایی به نام شرابه یا فیمبریا( بازوی جارو مانند) است که تخمک را بلافاصله پس از رها شدن از تخمدان به داخل لوله هدایت می کند. همچنین لوله های رحمی محیط آناتومیکی و بیوشیمیایی مناسبی را جهت عمل لقاح بوجود می آورند. از طرفی پس از لقاح، ساختار جنینی اولیه را به حفره رحمی منتقل می نمایند.

 

رحم: عضو عضلانی گلابی شکلی است که وظیفه اصلی نگهداری از جنین و جفت  را بر عهده دارد. این عضو در خانمهاییکه تابحال حاملگی را تجربه نکرده اند حدود طول حدود ۲-۳ سانتیمتر طول دارد و کاملا در حفره لگنی قرار دارد. طی حاملگی با رشد جنین حدود هفته ۱۲ حاملگی رحم نیز رشد کرده و از حفره لگنی خارج شده و وارد حفره شکمی می گردد. علاوه بر این وظیفه زایمان جنین نیز بر عهده رحم است. همچنین رحم مسئول ایجاد خونریزی طی روزهای ابتدایی هر سیکل می باشد.

 

واژن: واژن یا کانال زایمان مجرایی عضلانی است به طول حدود۶-۱۰ سانتیمتر و عضو اصلی جفتگیری تمامی پستانداران ماده می باشد. کانال واژن از سمت داخل به گردن یا دهانه رحم و از سمت خارج به پرده بکارت متصل است. در واقع پرده بکارت را میتوان بخش انتهایی از کانال واژن در نظر گرفت. وظیفه کانال واژن انتقال اسپرمها( سلول جنسی مردانه) به رحم و ایجاد مسیری برای عبور جنین از رحم به دنیای خارج از بدن مادر می باشد.

 

اندامهای  خارجی

لبیا ماژور: یا همان لبهای بزرگ دو چین پوستی بزرگ که از بافت همبند و چربی تشکیل شده اند و سطح آنها توسط مو پوشیده شده است. شکل و ابعاد لبیا ماژور در خانمهای مختلف متفاوت است و تحت تاثیر نژادمی تواند متغیر باشد. وظیفه لبیا ماژور در واقع حفاظت از بخشهای آسیب پذیرتر داخلی مانند کلیتوریس ولبیا مینور می باشد.

 

لبیا مینور: یا لبهای کوچک دو چین مخاطی پوستی هستند که زیر لبهای بزرگ واقع شده اند. دارای اعصاب حسی نسبتا زیادی هستند و میتوان نقش آنها کمک به تحریک جنسی خانمها عنوان کرد. بر حسب نژاد و سن فرد دارای ابعاد وشکلهای مختلفی می باشند.

female_reproductive_system_anterior

کلیتوریس: یا چوچوله اندام اصلی تحریک جنسی و احساس لذت در خانمها می باشد. دارای پایانه های عصبی بیشماری است و توسط یک چین پوستی بسیار ظریف در قسمت بالا به نام کلاهک پوشیده شده است. کلیتوریس دارای نعوظ بوده و از این جهت کلیتوریس به لحاظ ساختاری شباهتی به آلت تناسلی مرد دارد و تفاوت اصلی کلیتوریس با سر (کلاهک) آلت تناسلی مرد در اندازه آن است که کلیتوریس کوچک و فقط به حدود۰٫۷۵ تا ۱ سانتیمتر می رسد در مردان سوراخ مجرای ادرار در وسط سر آلت تناسلی قرار دارد اما در زنان سوراخ مجرای ادرار در کلیتوریس قرار ندارد و این سوراخ در نواحی پایین تر بین کلیتوریس و سوراخ واژن قرار دارد.

 

پیشابراه: محل خروج ادرار می باشد که بین کلیتوریس در بالا و دهانه واژن در پایین قرار گرفته است.

 

پرده بکارت: بافتی ظریف پوشاننده ی دهانه ورودی واژن که با اولین رابطه نزدیکی از بین می رود. در اغلب خانمهای باکره سوراخی در مرکز این بافت به منظور خروج خون قاعدگی وجود دارد. بر حسب نوع آن اغلب فاقد عروق خونی و اعصاب می باشد. پارگی آن در طی اولین نزدیکی ممکن است با درد مختصر و خروجچند قطره خون همراه باشد.

در مقالات بعدی به تفصیل در مورد اختلالات و بیماریهایی که هرکدام از این اندامها را درگیر می نمایند صحبت خواهیم کرد. به منظور ارائه مطالب کاربردی تر بنده را از نظرات خودتان آگاه سازید.

کارشناس ارشد زنان و مامایی

کلیه کاربران استان خراسان رضوی می توانند جهت مشاوره در زمینه بیماریهای زنان، زایمان، نازایی، تنظیم خانواده، اختلالات جنسی، مشکلات بلوغ و تعیین جنسیت با شماره ۹۰۹۵۱۱۲۷۲۷ از خطوط ثابت تلفن تماس حاصل فرمایند.

شاد و سلامت باشید

 

 

نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای علامت گذاری شده *

*

طراحی سایت و سئو