خانه » سلامت » پزشکی » مغز و اعصاب » راه های جلوگیری از سکته مغزی
دوره DBA مدیریت اجرایی کلاس زبان مشهد آزمون وکالت آزمون سردفتری

راه های جلوگیری از سکته مغزی

جلوگیری از سکته مغزی

سکته مغزی یکی از علت های عمده ناتوانی طولانی مدت جسمی است که بار اقتصادی اجتماعی و عاطفی آن به حدی سنگین است که نمی توان به سادگی از کنارش گذشت…

با توجه به شیوه زندگی ناسالم امروز و زندگی پر از استرس دنیای ماشینی در آینده میزان مبتلایان به این عارضه کم نخواهد بود و لازم است قبل از اینکه خود یا بستگانمان به آن مبتلا شویم، چاره ای بیندیشیم.

سکته های مغزی ۴ نوع و هرکدام نشانه های خاص خود را دارند. در هر ۴ نوع آنچه آسیب می بیند، عروق مغزی است. این ۴ گروه عبارتند از:

گروه اول:

نوعی سکته مغزی در اثر کاهش خونرسانی به مغز رخ می دهد. کاهش خونرسانی باعث ایجاد لخته و انسداد عروق می شود. با این اتفاق، خونرسانی به بافت قطع می شود و نسوج مغزی که از شریان مربوطه خون گیری می کنند، دچار استحاله و نهایتا مرگ بافتی می شوند. برخلاف سایر سکته های مغزی که با سردرد همراهند، این بیماران سردرد چندانی ندارند و نشانه آن معمولا احساس گزگز، مورمورشدن و لمس شدن یک طرف بدن (به تدریج و در عرض چند دقیقه تا چند ساعت) است. با توجه به شدت عارضه و میزان آسیب به نسج مغز، علایم سکته متفاوت خواهدبود و می توان گفت سکته بی سروصدایی است و بیماران چون درد زیادی ندارند و فقط دچار نقص عصبی هستند، ممکن است با تاخیر به بیمارستان مراجعه کنند و شاید مراجعه را چند روز هم به تعویق بیندازند.

گروه دوم:

در این نوع سکته عروق مغز خونر یزی خفیفی می کنند و شاخصه اصلی آن سردرد شدید ناگهانی است. گاهی سردرد آنقدر شدت ندارد که هشداری برای بیمار باشد تا به موقع به مراکز درمانی مراجعه کند و همین مراجعه نکردن باعث خونریزی دوباره می شود. اینجاست که سکته ابعاد وسیع تری پیدا می کند و خطر صدمه های جبران ناپذیر به مغز و حتی مرگ بیمار بالا می رود. آمارها نشان می دهد ۵۰ درصد بیماران وقتی به پزشک مراجعه می کنند که خونریزی دوم رخ داده است. مهم ترین عامل خطرساز در این نوع سکته، بیماری های عروقی زمینه ای مغز است.

گروه سوم:

سکته مغزی به صورت خونریزی زیر عنکبوتیه است (عنکبوتیه فضایی بین مغز و جمجمه است) و سکته ممکن است به دلیل مشکلات انعقادی، عوامل مادرزادی و فشارخون بالا رخ دهد. سردرد آنقدر شدید است که فرد بلافاصله به پزشک مراجعه می کند. این نوع سردرد اغلب با سفتی شدید گردن همراه است و در اورژانس بعد از سی تی اسکن و تایید سکته مغزی و افتراق آن از مننژیت (مننژیت نیز چنین علایمی دارد)، مراقبت های ویژه آغاز می شوند و پزشکان تلاش می کنند با روش های درون رگی یا جراحی باز، محل پارگی عروق را ترمیم کنند و ببندند.

گروه چهارم:

عروق داخلی مغز پاره و خونریزی آغاز می شود. سکته عمدتا به علت فشارخون بالا، اختلال های انعقادی و اشکال های عروقی رخ می دهد. با شروع خونریزی در مغز، بیمار بلافاصله دچار کما می شود و سطح هوشیار ی اش کاهش می یابد. در این مواقع اطرافیان به کمک بیمار می شتابند و بهترین زمانی که فرصت داریم احتمال به خطر افتادن جان بیمار را کاهش دهیم ۱ ۵/۰ ساعت اول است. این نوع سکته مغزی مهلک ترین نوع سکته ها و احتمال مرگ نیز در افراد دچار آن بسیار بالاست.

● فرصت طلایی نجات بیماران

اقدام سریع و به موقع در افراد مبتلا به هر ۴ نوع سکته حیاتی است و باعث نجات جان بیمار می شود. البته گاهی عوارض ناشی از آسیب به نسوج مغزی با بیمار می ماند و باعث ناتوانی و اختلال در فعالیت اجتماعی او می شود. مراقبت های اورژانسی برای هر۴ گروه ضرورت دارد اما فرصت طلایی بیشتر مختص گروه اول بیماران است، زیرا سکته نوع اول به شدت ۳ گروه دیگر نیست و می توان گفت بیماران مبتلا حدود ۸ ۶ ساعت فرصت دارند (بعضی از منابع این زمان طلایی را ۴ ساعت می دانند) تا خود را به اولین مرکز درمانی برسانند و با اقدام های به موقع گروه پزشکی (اصطلاحا به آن گروه سکته می گویند) از پیشرفت علایم نورولوژیک و نقص عصبی جلوگیری شود. درمان با تزریق داروهای حل کننده لخته به صورت داخل وریدی یا داخل شریانی است تا بتوان جریان خون را در همان منطقه دوباره برقرارکرد. بیمارانی که دچار عوامل خطر مثل دیابت، فشارخون بالا، چربی خون بالا، استرس زیاد و مصرف سیگار هستند، همیشه باید هوشیار باشند و در صورت مشاهده هرگونه اختلال حسی حرکتی، بینایی و تکلمی به سرعت به پزشک مراجعه کنند. درمان به موقع باعث می شود اختلالی که در یک قسمت از بدن ایجاد شده بهبود یابد.

● درمان سریع عارضه دارد

هدف از درمان آن است که عروق مسدودشده با داروهای رقیق کننده خون باز شود اما این نوع درمان خطرهایی دارد زیرا ممکن است در همان منطقه خونریزی ایجاد و به عبارتی دیگر، سکته نوع اول به نوع چهارم تبدیل شود. با وجود این، همه متخصصان مغز و اعصاب معتقدند که در چنین شرایطی با کنترل فشارخون، بررسی عروق درگیر و وسعت منطقه کم خون، درمان دارویی با احتیاط شروع شود. به نظر می رسد جلوگیری از برگشت علایم نورولوژیک قابل قبول تر از احتمال خونریزی باشد. سکته مغزی بیشتر در افراد مسن اتفاق می افتد ولی گاهی بیماران جوانی را مشاهده می کنیم که دچار سکته مغزی می شوند. این جوانان ذاتا شخصیت پراسترسی دارند.

استرس ناگهانی و شدید می تواند باعث گرفتگی عروق شود و در یک لحظه خونرسانی را مختل کند و سکته اتفاق بیفتد اما داروهایی هستند که می توانند روی ساختار عروقی مغز تاثیر بگذارند و امروزه این داروها را به عنوان روانگردان، محرک یا آرام بخش می شناسیم که قشر جوان به راحتی به آنها دسترسی دارند. مصرف داروهایی از خانواده کوکایین، شیشه و کراک نیز باعث مرگ بافت مغزی می شود. مغز مصرف کنندگان مواد مخدر، مثل میوه ای است که نقاط متعدد پوسیدگی دارد و متاسفانه بعد از ترک ماده مخدر به حالت اولیه بازنمی گردد.

● حرف آخر

▪ سکته مغزی قابل پیشگیری است و می توانید با کنترل فشار و چربی خون، دیابت، کاهش استرس و قطع مصرف سیگار از خطر بروز آن مصون بمانید.

▪ حتی علایم گذرا و غیرچشمگیر را جدی بگیرید. هرگونه احساس گزگز، مورمور شدن یا ضعف و بی حسی در یک طرف بدن و تغییر در شدت سردرد می تواند یک هشدار باشد.

▪ اختلال در کاهش میدان دید، احساس تاری در چشم، اختلال تکلمی به صورت گذرا و به طور منقطع، تغییر تون صدا یا از دست دادن حافظه از نشانه های قبل از سکته هستند.

حمله های تشنجی، وقفه در عملکرد مغز، از خود بی خود شدن، زمین خوردن و تکرار حرکات حتی برای بار اول به بررسی نیاز دارد و باید ماهیت آن معلوم شود.

نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای علامت گذاری شده *

*

طراحی سایت و سئو