خانه » روانشناسی » روابط اجتماعی » زبان بدن چیست؟
دوره DBA مدیریت اجرایی کلاس زبان مشهد آزمون وکالت آزمون سردفتری

زبان بدن چیست؟

۱۱۱۱۸۹۰

زبان بدن اصطلاحی جامع و کلی است که اشاره به اشکال مختلف روش های برقراری ارتباط دارد که در آن به جای استفاده از صدا، زبان کلام ، یا سایر صورت های ارتباطی ، از حرکات بدن یا ژست استفاه می شود. این روش بخشی از فرازبان است که تمام اشکال ارتباطات غیرکلامی انسان را در بر می گیرد و بطور گسترده در روانشناسی عمومی مورد مطالعه قرار می گیرد.

در روانشناسی عمومی این واژه اغلب به حرکاتی اطلاق می شود که بطور ناآگاهانه و غیرارادی انجام می شوند. هر چند که تفاوت میان اعمال ارادی و غیرارادی در ارتباط غیرکلامی اغلب بحث انگیز است . برای مثال لبخند زدن می تواند آگاهانه یا ناآگاهانه باشد.

از آنجایی که انسان ، موجودی اجتماعی است ، نمی تواند بدون برقراری ارتباط با سایر افراد زندگی کند. به محض اینکه انسان در تماس با دیگران قرار می گیرد، شروع به برقراری ارتباط با آنها می کند. زبان گفتار و نوشتار ابزارهایی برای رسیدن به این هدف هستند. اما اغلب واژه ها به تنهایی کافی نیستند. برای نمونه ما به سادگی احساس خود را نسبت به دیگران بیان نمی کنیم . از این رو باید ابزارهای دیگری هم برای تبادل پیام وجود داشته باشد و اینجاست که از زبان بدن و در واقع ارتباط غیرکلامی استفاده می کنیم .

این نوع از ارتباط می تواند اطلاعاتی درباره رابطه میان افراد به ما بدهد و بطور معمول حاوی پیام های مهمتری نسبت به سایر روش های ارتباطی است .

 

اگر از کسی خوشمان نیاید، فهماندن این موضوع بطور مستقیم به وی کاری بس دشوار است . اما رساندن این پیام از طریق زبان بدن براحتی امکان پذیر است . عکس این مساله نیز صادق است . امکان دارد از طریق واژه ها بگوییم عصبانی هستیم ، در صورتی که زبان بدن ما خلاف آن را ثابت کند. بنابراین زبان بدن گاه می تواند گیرنده پیام را گیج و سردرگم کند. در این صورت ارتباط ما پیامی دوگانه در بر دارد؛ یک پیام در قالب واژگان و پیامی متناقض با آن در قالب زبان بدن .

می توان در شرایط مهم و تعیین کننده نظیر مصاحبه های شغلی نیز از زبان بدن بهره جست ، بنابراین آگاهی از این زبان و معانی گوناگون آن ضروری به نظر می رسد. اما باید به این نکته توجه کرد که ارتباطات غیرکلامی بویژه زبان بدن در فرهنگ های مختلف گاه دارای معانی متفاوتی است که برداشت های مختلفی را در پی دارد و عدم توجه به این نکات می تواند موجبات سوءتعبیر را فراهم آورد و برای مردمان آن فرهنگ توهین آمیز تلقی شود.


تجربه ارتباط غیرکلامی در ایران

آیا در جامعه یی چون ایران ، با فرهنگی بسیار کهن ، می توان انتظار داشت که وسعت دریافت پیام به وسیله نشانه های غیرکلامی بیش از آنچه باشد که در تحقیقات . غربی ها دیده شده است ؟

علت اینکه در اینجا مساله فرهنگ بسیار کهن ایران را به عنوان یک استنباط درباره یک عامل موثر مطرح می کنیم ، محتوای اشعار فارسی است .

شاید بتوان گفت که صائب تبریزی یکی از قدیمی ترین کارشناسان ارتباطات غیرکلامی در جهان باشد. مردی که در نقطه یی از تاریخ ایران در جایی بیش از ۳۸۰ سال قبل و با میراثی در حدود یک صد و بیست هزار شعر ایستاده است :

 

هزار نکته سربسته ، بی میانجی حرف

زغنچه دهن تنگ یار می شنوم
در حالی که دهان یار صائب بسته است ، او هزار مضمون را در سکوت ، از لبان او می شنود.

چون نای ، لب بسته سراپای زبانیم

در ظاهر اگر نیست زبان در دهن ما

نای به معنای یک نوع ساز موسیقی بادی که انتهای آن بسته است .

برگ خزان رسیده بود ترجمان باغ

از رنگ چهره ، حال مرا می توان شنید

صائب در اینجا نیز به جای فعل دیدن از فعل شنیدن استفاده کرده است .

نامه سربسته را چون آب خواندن ، حق ماست

کز سخن فهمان آن لب های خاموشیم ما

هرچند نیست درد دل ما نوشتنی

از اشک خود دو سطر به ایما نوشته ایم

باور که می کند که از چشم سرمه دار

آواز دور واش حیات می توان شنید

هفتصدسال قبل سعدی چنین می گوید:

رنگ رویم غم دل پیش کسان می گوید

فاش کرد آنکه زبیگانه همی بنهفتم

گر بگویم که مرا بی تو پریشانی نیست

رنگ رخساره خبر می دهد از سرش ضمیر

 

 

مولوی نیز شعرهایی با محتوای ارتباط غیرکلامی دارد:

گرچه تفسیر زبان روشنگر است

لیک عشق بی زبان روشن تر است

رنگ رویم را نمی بینی چو زر؟
زاندرون ، خود می دهد رنگم خبر

پس زبان محرمان خود دیگر است

همدلی از همزبانی بهتر است

 

 

از دیگر شاعران نیز شواهدی در دست است :

تو مو می بینی و من پیچش مو

تو ابرو، من اشارت های ابرو

 

و شاهدی از شاعری معاصر:

نشود فاش کسی آنکه بیان من و توست

تا اشارات نظر نامه رسان من و توست

گوش کن ، با لب خاموش سخن می گویم

پاسخم گو به نگاهی که زبان من و توست

(هوشنگ ابتهاج ، ه.الف .سایه )

نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای علامت گذاری شده *

*

طراحی سایت و سئو