خانه » سلامت » پزشکی » بیماریهای زنان و مامایی » سقط جنین، علل، روشها و درمان
دوره DBA مدیریت اجرایی کلاس زبان مشهد آزمون وکالت آزمون سردفتری

سقط جنین، علل، روشها و درمان

ختم حاملگی قبل از هفته بیستم بارداری را که در آن وزن جنین کمتر از ۵۰۰ گرمباشد را سقط می نامند. در این مقاله انواع سقط، دلایل آن، روشهای انجام آنو نهایتا راه های درمان و پیشگیری از سقط را به شکل اجمالی خدمتتان ارائه می نمایم. در طی فرآیند سقطهای خودبخودی (غیر عمدی)، جنین غالبا مرده است و خونریزی به داخل لایه داخلی رحم رخ می دهد که نهایتا منجر به جدا شدن جنین از دیواره رحم گشته، انقباضات رحمی را تحریک نموده و بدنبال آن کلیه محصولات حاملگی دفع می گردد. علایم آن به شکل خونریریزی متوسط تا شدیدو اغلب  سقطها به همراه درد و کرامپهای شکمی می باشد. بطور کلی سقط به  دو دسته کلی سقطهای خودبخودی (بدلایل طبی) و سقطهای عمدی تقسیم می گردند.

thسقط۲
علل سقطهای خودبخودی یا ناهنجاریهای جنینی است، عوامل پدری و عوامل مربوط به مادر.
عوامل جنینی شامل:
۱- رشد غیر طبیعی جنین یا جفت
۲- اختلالات کروموزومی

عوامل مادری شامل:
۱- عفونتها: از جمله سیفلیس، هرپس، میکوپلاسما و استرپتوکوکهای گروه B
۲- بیماریهای طبی مادر: از جمله بالا بودن فشار خون، انواع کانسرها، دیابت کنترل نشده، هیپوتیروئیدی ( کم کاری تیروئید)، سندروم آنتی بادی ضدفسفولیپیدی و یا بیماری سل
۳- مصرف تنباکو، الکل و کافئین بیشتر از ۴ فنجان در روز
۴- صدمات فیزیکی
۵- ناهنجاریهای رحم: مانند رحمهای دو شاخ و یا رحمهای فیبروماتو
۶- نارسایی سرویکس
۷- سرکلاژ خصوصا سرکلاژ دیر هنگام
۸- گامت (تخمک) مسن
۹- کمبود پروژسترون بدلیل عدم ترشح ناکافی آن از جسم زرد یا جفت
عوامل پدری شامل:
۱- اسپرمهای دارای اختلال کروموزومی
۲- عفونتهایی مانند آدنو ویروی و هرپس
۳- گامتها (اسپرمهای) مسن
انواع روشهای سقط به دو دسته کلی روش دارویی و روش جراحی تقسیم می گردد.در روش دارویی از داروهای ضد پروژسترون که اصطلاحا آنتاگونیستهای پروژسترون نامیده می شوند (مانند سایتوتک، میفه پریستون، اپوستان) و همچنین از پروستاگلاندینها (محرکهای انقباض رحمی) و یا ترکیبی از هردو روش استفاده می گردد. همچنین برخی از متوتروکسات که نوعی آنتاگونیست اسید فولیک می باشد نیز به منظور سقط استفاده می کنند. در سقطهای بالاتر از ۴ماه از اکسیتوسین نیز می توان بهره برد.
در روش جراحی از تکنیک دیلاتاسیون (گشادکردن دهانه رحم) و کورتاژ و یا دیلاتاسیون و سپس آسپیراسیون محصولات حاملگی استفاده می گردد. خطر استفاده از روش جراحی ایجاد چسبندگی در رحم می باشد که می تواند در حاملگیهای بعدی اختلال ایجاد نماید.
نکته قابل تامل در انواع سقطها این است که چنانچه دارای گروه خونی RH منفی هستید حتما به فاصله ۴۸ ساعت بعد سقط تزریق آمپول روگام انجام شود. مصرف آنتی بیوتیک در هر نوعی از سقط ضروری و لازم می باشد.
کارشناس ارشد بیماریهای زنان و مامایی
کلیه کاربران محترم استان خراسان رضوی می توانند جهت مشاوره در زمینه بیماریهای زنان، زایمان، نازایی، تنظیم خانواده، اختلالات جنسی، مسایل بلوغ و تعیین جنسیت قبل از بارداری با شمار تلفتن ۹۰۹۵۱۱۲۷۲۷ از خطوط تلفن ثابت تماس حاصل فرمایند.
شاد و سلامت باشید

نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای علامت گذاری شده *

*

طراحی سایت و سئو