خانه » روانشناسی » روابط اجتماعی » چگونه بهترین مهمان دنیا باشید؟
دوره DBA مدیریت اجرایی کلاس زبان مشهد آزمون وکالت آزمون سردفتری

چگونه بهترین مهمان دنیا باشید؟

۱۳۳-۹۲۲۴

خانه تان بزرگ باشد یا کوچک، پولدار باشید یا فقیر، خوش سلیقه باشید یا بد سلیقه، باز هم می توانید میزبان خوبی باشید. کسی برای دیدن خانه، زندگی و غذا خوردن به خانه شما نمی آید. مهمان ها شما را انتخاب کرده اند برای این که دوست دارند با شما باشند و وقت شان را به معاشرت با شما بگذرانند اما تمام بار مهمانی به عهده میزبان نیست. شما هم به معاشرت با دیگران نیاز دارید پس باید تمام سعی تان را بکنید تا شما هم مهمان خوبی باشید؛ آنقدر که میزبان با شما راحت و از معاشرت با شما خوشحال باشد و به رفت وآمد با شما ترغیب شود. پس اگر می خواهید راحت و بی دردسر مهمانی بروید و رفت وآمدهای خانوادگی را ادامه دهید، این ۱۰ نکته را بخوانید.

● دقیق باشید

میزبان شما باید بداند دقیقا کی منتظر ورود شما باشد و کی انتظار خروج تان را داشته باشد. اگر خودتان پیشنهاد مهمانی را داده اید، باید بگویید کی می روید. اگر دعوت شده اید و ساعت مهمانی مشخص است هم باید سر وقت برسید.

دیر کردن بیشتر از نیم ساعت بی مبالاتی شما را می رساند و برنامه ریزی میزبان را به هم خواهد زد. اگر برای مهمانی ناهار یا شام دعوت شده اید باید به برنامه غذایی میزبان احترام بگذارید. شاید شما ساعت ۳ ظهر ناهار بخورید اما میزبان معمولا ساعت یک ناهار می خورد. اگر این برنامه را نمی دانید حتما از میزبان درباره ساعتی که باید در خانه او حضور داشته باشید بپرسید. ساعت خروج تان را هم یک جوری به اطلاع میزبان برسانید. اگر عصر مهمانی می روید باید به صورتی مهمانی را تمام کنید که به وعده غذایی بر نخورید و میزبان بدون این که اطلاع داشته باشد در مضیقه قرار نگیرد.

● غافلگیر نکنید

سورپرایزهای اینچنینی را فقط می توانید با اعضای خانواده اجرا کنید.

اگر میزبان با شما راحت نیست، به هیچ وجه سرزده به خانه او نروید. شاید میزبان آمادگی ورود شما را نداشته باشد و به جای این که از بودن با شما خوشحال شود، معذب و ناراحت شود و این کار اصلا برای او هیجان انگیز نخواهد بود. علاوه بر این هیچ وقت همراه خودتان حیوان خانگی نبرید مگر این که بدانید میزبان مشکلی با آن ندارد و از قبل اجازه گرفته باشید. یادتان باشد، میزبان به تعداد شما تدارک می بیند پس از بردن خواهر، برادر و پسر خاله و دختر عمو به مهمانی که خودتان دعوت شده اید پرهیز کنید. اگر می خواهید کسی را با خودتان ببرید حتما به میزبان بگویید. شاید میزبان شما با او راحت نباشد.

● تلویزیون نبینید

به هیچ وجه از میزبان نخواهید تلویزیون را برای دیدن سریال مورد علاقه شما روشن کند. شما برای دید و بازدید به مهمانی رفته اید، نه برای دور هم تلویزیون دیدن. تا جایی که می توانید با موبایل صحبت نکنید. اگر تلفن همراه شما زنگ خورد، با صدای آهسته و دور از جمع با آن حرف بزنید و تا جایی که می توانید کوتاه صحبت کنید؛ سرپا صحبت کردن کار پسندیده ای نیست. اگر برای ترک خانه میزبان از جا بلند شدید، صحبت را کوتاه کنید و میزبان را سرپا نگه ندارید. فردای روز مهمانی با میزبان تماس بگیرید و از او بابت زحماتی که کشیده تشکر کنید.

● چیزی همراه تان ببرید

چه برای بار اول باشد که به خانه میزبان می روید چه دوم، خیلی زیباتر و مهربانانه تر است اگر چیز کوچکی همراه ببرید. این تشکر شما از میزبان را می رساند. توجه کنید که این هدیه نباید بزرگ باشد چون میزبان را معذب می کند و این حس را به او می دهد که او هم باید برای شما چیزی بیاورد. در نتیجه رفت وآمدها کم و کمتر خواهد شد. به جای این کار می توانید چیزهایی همراه ببرید که سلیقه و لطف شما را برساند. برای مثال یک ظرف ژله درست کنید و همراه ببرید. یا یک اردور خوشمزه که درست کردن آن را خوب بلد هستید، درست کنید و در یک ظرف زیبا با خود ببرید. می توانید بستنی بخرید. یک گلدان کاکتوس کوچک، شمع های تزئینی، عود یا تزئینات اینچنینی هم در عین حال که هزینه زیادی ندارند، بدون این که باعث نگرانی شوند، میزبان را خوشحال خواهند کرد.

● این کفش های ترسناک

در خانواده های ایرانی کفش پوشیدن در مهمانی یک معضل بزرگ است. خیلی های دوست ندارند بدون کفش مهمانی بروند اما ورود با کفش های خیابان به خانه میزبان کار درستی نیست و خیلی ها را ناراحت خواهد کرد. قبل از ورود حتما از میزبان بپرسید که می توانید کفش های تان را درآورید یا نه. البته کار خوب و منطقی دیگر این است که کفش روفرشی مخصوص مهمانی همراه داشته باشید. وقتی می رسید، دم در کفش تان را عوض کنید و میزبان را مطمئن کنید که این کفش ها را فقط در خانه پوشیده اید. اگر باران آمده و کفش های تان کثیف است، آن ها را بیرون از خانه درآورید.

● به قوانین خانه میزبان احترام بگذارید

هر خانه ای قوانین خاص خودش را دارد. شما نمی توانید وقتی میزبان سیگار نمی کشد در خانه او سیگار بکشید، شاید میزبان شما دوست نداشته باشد خانه اش بوی سیگار بگیرد. اگر میزبان برای غذا خوردن روی زمین می نشیند شما باید به او احترام بگذارید. به هیچ وجه در خانه راه نیفتید و به اتاق ها سرک نکشید. مگر اینکه میزبان بخواهد خانه اش را به شما نشان دهد. بچه ها را هم به اتاق نفرستید. خیلی ها عادت دارند به بچه ها می گویند بروند و در اتاق بچه میزبان بازی کنند اما شاید میزبان اتاقش را مرتب و آماده نکرده باشد و به دلیل ورود کسی به آن معذب شود. اگر می خواهید دستشویی بروید حتما از میزبان بخواهید شما را راهنمایی کند.

● کمک کنید

اگر با میزبان راحت نیستید، به هیچ وجه تا اجاره نداده برای کمک به آشپزخانه وارد نشوید. شاید میزبان نخواهد شما بدانید چقدر غذا پخته. اما اگر راحت هستید این یک اخلاق خوب ایرانی است که به میزبان برای پذیرایی و چیدن میز کمک کنید. از او اجازه بگیرید و به آشپزخانه بروید و بخواهید کاری را به شما بسپارد. این کار بدون این که دخالت بی جا محسوب شود، به ایجاد حس صمیمیت بین شما و میزبان کمک خواهد کرد. بعد از این که غذا تمام شد هم همراه میزبان شروع به جمع کردن میز کنید. این کار باعث می شود تمام فشارها روی او نیفتد. در مراقبت از بچه ها هم کمک کنید. می توانید وقتی میزبان کار دارد به جای او بچه ها را نگه دارید. توجه کنید، نباید اجازه دهید فرزندان شما به وسایل میزبان دست بزنند یا جایی را به هم بریزند.

● فضا را بشکنید

شما مهمانی رفته اید تا به خود و میزبان تان خوش بگذرد. پس بدون این که ادب را زیر پا بگذارید شوخی کنید یا بحث سرگرم کننده ای را به راه بیندازید. توجه کنید، صحبت کردن درباره بعضی مسائل بی ادبی به حساب می آید. برای مثال هیچ وقت نباید درباره حقوق میزبان سوال کنید یا بحث را به مسائلی که درباره آن ها اختلاف نظر دارید بکشانید. اگر از یکسری مسائل با هم هم عقیده نیستید بحث را شروع نکنید یا در جریان بحث کوتاه بیایید و سعی نکنید کسی را متقاعد کنید که حرف تان درست است. این بحث ها مناسب یک مهمانی دوستانه نیست و علاوه بر این که خودتان را عصبی خواهد کرد، اعصاب بقیه مهمانان را هم به هم خواهد ریخت.

● چیزی از خودتان باقی نگذارید

اگر چیزی از دست تان ریخت یا چیزی را شکاندید، خودتان برای جمع کردن یا پاک کردن آن کمک کنید. می توانید دفعه بعد به جای چیزی که شکانده اید، یک کادو ببرید. خیلی محترمانه است اگر در انتهای مهمانی کمترین به هم ریختگی را از خود بجا گذاشته باشید.

● فضولی ممنوع

بعضی ها عادت دارند درباره قیمت هر چیزی سوال می کنند اما پرسیدن قیمت وسایل خانه و میوه و شیرینی و چیزهای دیگر ممنوع است. واقعا ربطی به شما ندارد که مبل میزبان چقدر قیمت دارد. اگر از آن خوش تان آمده فقط می توانید به اندازه از آن تعریف کنید. اگر مطمئن هستید غذا یا شیرینی دست پخت میزبان است از او سوال کنید. اگر شک دارید که آن را خود میزبان درست کرده یا از بیرون تهیه کرده، به هیچ وجه از روش پخت آن سوال نکنید چون میزبان معذب خواهد شد.

نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای علامت گذاری شده *

*

طراحی سایت و سئو